حتماً تاکنون عبارت چاپ دیجیتال را زیاد شنیده‌اید. در پست قبلی با پیشینه‌ی کلی صنعت چاپ آشنا شدیم و تحولی را که گوتنبرگ در صنعت چاپ ایجاد کرد شرح دادیم. در این پست نیز به معرفی چاپ دیجیتال خواهیم پرداخت. در ابتدا باید گفت که چاپ مدل‌ها و روش‌های متنوعی دارد، از جمله :

 1- چاپ فلکسو

 2- چاپ سیلک اسکرین

3- چاپ هلیوگراور یا گود

 4- چاپ آفست

5- چاپ مخمل

6- چاپ حرارتی

7- چاپ UV

8- چاپ پارچه

 9- چاپ مسطح یا لترپرس

10- چاپ ایچینگ

11- چاپ طلاکوب

12- چاپ تامپو

انواع چاپ و روش‌های مختلف ذکر شده کاربرد‌های بسیار متنوعی دارند و با وسایل مختلفی انجام می‌شوند. در این میان چاپ افست یکی از محبوب‌ترین و پررونق ترین چاپ‌هاست که چاپ با کیفیت عالی و امکان چاپ در تیراژ پایین از دلایل این محبوبیت و رونق است.

چاپ دیجیتال چیست ؟

اما یکی از دیگر روش‌های چاپ که امروزه محبوب شده «چاپ دیجیتال» است. چاپ دیجیتال به‌وسیله چاپگرهای لیزری و جوهرافشان حرفه‌ای انجام می‌شود و دارای ویژگی‌هایی است که مهم‌ترین‌ آنها چاپ تصاویر در تعداد پایین و سرعت در چاپ و پاسخ‌گویی فوری به نیازهای مشتریان است. همچنین، صرفه‌جویی در به‌کارگیری نیروی انسانی و توان روزافزونِ ماشین‌های چاپ دیجیتال در افزایش کیفیت و کاهش هزینه‌ی تمام شده‌ی به ازای هر برگ چاپی و همزمان افزایش تیراژ به این معناست که چاپ دیجیتال امروز در حال رسیدن به نقطه‌ی رقابت با چاپ افست و حتی پشت سر گذاشتن آن است.

تفاوت اصلی بین چاپ دیجیتال و چاپ‌های سنتی‌تر مانند چاپ لیتوگرافی و چاپ افست، فلکسو گرافی، گراور یا لترپرس در استفاده نکردن از پلیت‌های چاپ است. مرسوم‌ترین روش‌ چاپ دیجیتال استفاده از چاپگرهای جوهرافشان و لیزری است که تونر را روی زمینه‌های متنوعی مانند کاغذ، کاغذ عکاسی، بوم، چوب، فوم، شیشه، سنگ و غیره می‌نشانند. در بیشتر فرایندهای چاپ دیجیتال، جوهر یا تونر مانند روش‌های سنتی به داخل کاغذ نفوذ نمی‌کند و در واقع لایه‌ی نازکی روی سطح آن تشکیل می‌دهد. و در برخی موارد و بنا به خواسته‌ی مشتریان نیز ممکن است برای تثبیت جوهر روی زمینه از مواد اضافی و پوششی که توسط فرایندهای حرارتی یا تابش یووی افزوده می‌شوند نیز استفاده شود.